001Letošní strašická Muzejní noc se vcelku pěkně vydařila. Napomohlo tomu nejen slušné podvečerní a noční počasí, ale snad i programová nabídka. Otevřena byla obě muzea ve Strašicích, jak Středních Brd, tak Historie dopravy.

„Předskokanem“ celého programu se stala vernisáž obrazů Stanislava Juríka st. Vzpomínka na nedožité pětašedesátiny a dvacáté výročí úmrtí význačného malíře, kreslíře a hlavně grafika obsahuje průřez jeho tvorbou. Věci veselé i smutné, avšak vždy s citem pro poezii. Výstavu zahájil krátkým projevem známý galerista a umělecký pedagog Václav Malina. Expozici sestavili Juríkovi nejbližší, manželka Anna a syn Vojtěch. Výstava potrvá do 27. července 2013.

Tradičně úspěšný byl koncert strašického hudebního tělesa Colegium musicum. Jeho lídr Václav Hájek pro tentokrát s kolegy secvičil pásmo především veselých lidových písní.

003Muzeum předalo veřejnosti novou krytou expozici historických zemědělských strojů. Průčelí muzea tak konečně ztratilo do nedávna charakteristickou siluetu mlátičky obilí. Stroje nalezly důstojný úkryt a lze očekávat, že postupně na nich proběhnou další konzervační a restaurátorské práce i to, že se expozice postupně ještě rozroste. Pásku polootevřeného objektu slavnostně přestřihl předseda Kontrolního výboru Zastupitelstva Plzeňského kraje, Bc. Jan Šašek. Expozice vznikla i díky dotaci 130 tisíc Kč od Plzeňského kraje.

Asi největším magnetem byla funkční malá dehtařská pec. Postavil ji a „tavbu“ dřevěného dehtu předvedl Ing. Jiří Kadera z Hornického historického spolku v Plané (na Tachovsku). Za pět hodin usilovného vytápění vydala pícka asi dva litry krásného, voňavého, ale mazlavého produktu, který v minulosti sloužil především jako základ výroby univerzálního mazadla – kolomazi. Pícka zůstala v našem muzejním inventáři. K vidění byl i základ poněkud jiné dehtařské technologie, tzv. kolomazný kámen. Pochází z Brd, resp. ze Strýčkovic u Rožmitálu p. Tř.. Pro akci jej nezištně zapůjčilo Podbrdské Muzeum z Rožmitálu, za což patří náš kolegiální dík tamnímu kurátorovi Rudolfu Šimkovi a vedoucí muzea Křepelkové. A také všem, kteří se na stěhování čtvttunového drobečka fyzicky podíleli.

004Silně navštívená byla i přednáška RNDr. M. Langa, který veřejnost seznámil s Návrhem CHKO Brdy z dílny Ministerstva životnéího prostředí, resp. Agentury pro ochranu přírody a krajiny. Návrh je v současnosti ve fázi připomínkování. Po přednášce proběhla i poměrně dlouhá diskuse.

Zajímavostí byla i prezentace občanského sdružení Zděná, která předvedla snahy sdružení o rekonstrukci stejnojmenné barokní budovy bývalé hospody v Zaječově v blízkém sousedství kláštera Sv. Dobrotivá. Děti si mohly vyzkoušet i přetahovanou na laně, kterou, spolu s vystavením fotografií z podzemí, uchystala montanistická sekce Brdského muzejního spolku.

Po celou noc mělo otevřeno i partnerské Muzeum historie dopravy, které rovněž zřídilo linku historickým autobusem ze Strašic do Zbiroha, kde zájemci navštívili Expozici historie požární ochrany.

Celkem na letošní Muzejní noc ve Strašicích přišlo nějakých 180 zájemců. Nechybělo pro ně ani občerstvení zajištěné restaurací Společenský dům. Děti i dospělí si mj. mohli sami opékat špekáčky na přichystaném ohništi.

Všem účinkujícím, ale i divákům a návštěvníkům patří náš dík!

Martin Lang, vedoucí Muzea Středních Brd