spejchar-mesno-001Nový, velmi pěkný kulturní počin je nachystán očím veřejnosti 17. května 2014 od 14 hodin. Tehdy se poprvé otevře ne sice velká, ale půvabná lokální expozice připomínající časy minulé v Mešně na rokycanském Podbrdsku. Najdete ji v čp. 15, hned naproti kostelu Nejsvětější trojice.

spejchar-mesno-002Malý dřevěný, pozdně barokní špejchárek v sobě skrývá staré „poklady“. Budete si tu připadat jako na návštěvě u pra(pra)babičky. Staré almary a almárky, nádobí, hospodářské nářadí, vochlovačka lnu, starý dětský kočárek, vyšívané kuchařinky, domácí štěstí, všechno je tu nakupeno ve zdánlivém zmatku, v němž se však skrývá řád a působivé aranžmá. Na všem je vidět pečlivá a láskyplná ženská ruka majitelky a budovatelky, paní Marie Musilové. Sám objekt špejchárku je už raritou z dávno zašlých časů na Podbrdsku. K tomu připočtěte krásnou, upravenou zahradu s posezeními a další expozicí pod širým nebem, tentokrát starých zemědělských strojů. Obracečka sena, shrnovačka, sečka obilí, sečka jetele a vrchol všeho, nádherný vyorávací „čert“ na brambory za potah! I ty staré řetězy a kování jsou krásně, v geometrických vzorech srovnány na pečlivě udusaném štěrku…

spejchar-mesno-003Můžete posedět, „pobejt“ a určitě se dostane i na hrnek kafe a kousek bábovky. Autor těchto řádků většinou chodívá pro chválu jaksi dosti daleko. Ale tady je obdiv a pochvala úplně na místě. Však, přijďte se sami přesvědčit!

Martin Lang