Uplynulý měsíc v muzeu byl doslova nabitý událostmi ze všech možných i nemožných oblastí dění. Předně započala vlastní fyzická rekonstrukce objektu bývalé vily. Z důstojnické se tak mění na důstojnou muzejní budovu. Přestavbu provádí rokycanská stavební firma S+H. Do objektu vtrhla řemesla, v okolí budovy vyrostlo oplocení zařízení staveniště a hemžily se i těžké stavební stroje a náklaďáky.

Nákladní automobil s hydraulickým jeřábem muselo použít i samo muzeum pro převoz získané staré zemědělské techniky, kterou muzeum obdrželo jako opravdu krásný dar. Do depozitářů se tak s laskavou pomocí strašických dobrovolníků přestěhoval starý žací stroj, silný Kolben-Daňkův elektromotor v domečku na kolečkách pro pohon starých mlátiček, fukarů a dalších hospodářských strojů, mohutné dřevěné sáně pro svoz dřeva, krásný mobilní postřikovač s pumpou na podvozku, mléčná odstředivka, šrotovník, brus, řezačka a další krásné staré stroje a nářadí. Na dopravu do depozitářů ještě čeká krásný pres na slámu. Abychom měli starou sklizeň z období první republiky kompletně hmotně zdokladovanou, potřebovali bychom sehnat ještě mlátičku. Nepřekáží u někoho z čtenářů těchto řádků někde doma ve stodole?

Z dalšího velmi pěkného daru pochází kolekce ordovických zkamenělin ze světově proslulého

naleziště v Oseku u Rokycan. Obsahuje řadu pěkných fosilií trilobitů, brachiopodů, hyloitů, plžů, mlžů, ostnokožců a hlavonožců. S rodovým a druhovým určením zkamenělin výrazně vypomohl paleontolog Muzea Českého krasu Mgr. Štěpán Rak. Z vlastních sběrů na starých haldách v Milošově přibyla malá kolekce karbonské flóry, a také graptolitů s ichnofosiliemi nasbíraných ve výkopech na Oseckém vrchu v Rokycanech. Současně jsme započali i jednat o nákupu pěkné entomologické sbírky zaměřené na brdské brouky. Dojednán je i odprodej starší, ale plně funkční preparační vrtačky s frézkou za symbolickou cenu, takže muzeum bude disponovat i slušnou technikou pro zpracování především fosilních nálezů.

Posílila i sbírka historických fotografií. Muzeum dále získalo darem velmi pěkně zachovalý piešťanský lidový kroj, který v prvé polovině minulého století sloužil v Rokycanech družičce při vítání oficiálních návštěv a řadu menších darů, z nichž jmenujme např. historický pamětní list strašických hasičů.

Vynikající přírůstky získal fond militárií. V sekci věnované prvorepublikové historii byl dokompletován letní stejnokroj důstojníka pěchoty ze třicátých let doplněný o celou řadu reálií z vojenské historie. Jako klenot do sbírek palných zbraní se podařilo získat znehodnocený těžký kulomet vz.37 na polní trojnožce s originálním nabíječem nábojových pásů, vojáky označovaným jako „mlýnek". U chladných zbraní z období první republiky byl získán kompletní bodák vz. 23 (dlouhá verze) a bodák Manlicher vz. 1895 (komplet s originálním závěsníkem) používaný československým četnictvem. Do oddělení věnovanému II. světové válce přibyl stejnokroj četaře čs. pozemního vojska ve Velké Británii doplněný řádně znehodnoceným britským kulometem Bren MK.I. Do části věnované osvobození se podařilo získat legendární ruský těžký kulomet Maxim 1910 na typické lafetě se štítem pro střelce (a dokonce s originálními ruskými „papíry"), samopal PPŠ 41 Špagin s bubnovým zásobníkem, krátkou karabinu Mosin 1938 a opakovací pušku Mosin 1891/30 včetně bodáku.

Z krátkých palných zbraní přibyl do sbírek legendami opředený revolver Nagant 1895, automatická pistole Tokarev 1933 a pistole ČZ 27, která sloužila převážně pro četnictvo a policii. Skvělé je, že velká část zbraní má dochované příslušenství (nábojové krabice, nábojové pásy apod.). V sekci věnované poválečným dějinám se podařilo dokompletovat uniformu důstojníka z roku 1951 (tzv. ruský vzor). Celá řada uniforem stále ještě čeká na kompletaci a opravu.

Ke konci druhé dekády května mělo muzeum v přírůstkové knize již 437 položek ve druhém stupni dokumentace, tzn. 537 inventárních čísel a celkem 734 kusů. Muzeum ve spolupráci s Místní knihovnou připravilo zajímavou výstavu „Přišli jsme ze Západu" o našich vojácích bojujících za druhé světové války v řadách západních Spojenců. Autorem a kurátorem výstavy byl Mgr. Tomáš Makaj. Výstava je instalována v malém sále Společenského domu ve Strašicích. Zde se můžete seznámit i s osudy dvou strašických rodáků pana B. Velvarského a pana Josefa Polívky. Dále byla výstava doplněna i velmi zajímavou besedou s válečný veteránem a účastníkem bojů 2. světové války na Blízkém Východě, v Severní Africe a obrany obléhaného přístavu Dunkerque ve Francii, panem plukovníkem Josefem Polívkou. Nadmíru zajímavá akce byla hojně navštívena veřejností.

Strašické muzeum také v květnu poprvé vyrazilo „do světa". V rámci výstavy obrazů hořovického malíře Václava Šestáka ve Lhotě u Kladna nazvané „Brdy, kraj tajemné krásy", kterou kurátorsky zabezpečil Dr. Lang, se muzeum představilo kolekcí dekorativních leštěných železitých křemenů ze Strašic, Cheznovic, Tění, Zaječova, Řevnic, Hýskova a Sebečic.