strasice1945-1Letošního strašického Posvícení se náležitě historickou ukázkou zúčastnilo i naše Muzeum Středních Brd. Bývalá důstojnická vila, ač ještě obklopena staveništním zařízením, se již krásně vyjímala v novém okrovém kabátě, zalitá paprsky horkého srpnového slunce. Pozornost návštěvníků se však soustředila na prostor v okolí zatím rekonstrukčními pracemi takřka nedotčeného patrového vojenského dřevěného objektu. Od sobotního odpoledne se tu děly zvláštní věci.

Na prostranství jižně od „Dřeváku" rozbil svůj tábor oddíl německé Wehrmacht, stál zde i nákladní automobil Steyer v úpravě pro Waffen SS, obojživelný automobil VW 166 "Schwimmwagen", a tři motocykly BMW R-71 v různých bojových modifikacích.  V ostrém kontrastu s nimi zde pokojně parkovala populární Dogde Rudé armády dodávaná USA do SSSR v rámci Lend-Lease pomoci  a motorka M-72 se  sajdkárou v druhoválečné kamufláži. Ve stanových přístřešcích opodál výhružně čněla hlaveň kulometu, o bicykl se opíraly dva „panzerfausty", spojaři pečovali o své vysílačky a vojáci čistili své osobní zbraně. Z okna v prvém patře kasárenského objektu v dusném bezvětří schlíple visela rudá vlajka s černým „Hakenkreuzem" v bílém kruhu. Kolem pobíhali muži všech věkových služby schopných skupin v uniformách Wehrmacht, SS, Vládního vojska, ale i Rudoarmějců  a také českých Četníků, procházela se děvčata v šatech modelů naposledy vídaných koncem 40. let...

strasice1945-2Vše se chystalo na nedělní odpoledne, kdy se ve Strašicích zopakovalo převzetí kasáren v rámci bouřlivých událostí počátku května 1945.

Úderem třetí hodiny byla akce zahájena připomínkou této hektické doby čtením zápisu z kroniky četnické stanice ve Strašicích. Pak se již na scéně objevila pěší německá hlídka, vzápětí náležitě seřvaná kolem jdoucím důstojníkem za kouření ve stráži. Následně  se z reproduktoru ozvaly autentické zprávy a výzvy plzeňského rozhlasu. Na vojácích bylo pojednou znát rozčilení, kolem jdoucí civilista, který se pokusil namalovat hákový kříž na šibenici, byl okamžitě surově zkopán. Do areálu se vřítila sajdkára silniční hlídky,  jež upozorňovala na okolní povstalecké aktivity. Krátce po ní se do tábora dostavila delegace českých civilistů, vedená četnickým důstojníkem, která požadovala okamžitou kapitulaci německé posádky. Němci tvrdě odmítli se vzdát a parlamentáře vyhodili s tím, že na každý pokus povstalců o převzetí kasáren ihned odpoví střelbou. Parlamentáři odešli, avšak vystresovaní Němci bez rozkazů a spojení, jež bylo přerušeno, počali panikařit. Do této situace vpadlo SS komando v maskáčích na terénním voze. Z něj vyložilo krvácejícího raněného a esesácký oficír důrazně žádal posádku Wehrmacht o doplnění pohonných hmot  a péči zdravotního personálu. strasice1945-3Vojáci však měli benzínu málo i pro sebe, a vojenský lékař posádku opustil již dávno před tím. Vznikla prudká hádka, kterou ukončila až střelba z automatu do vzduchu. Rozzlobení esesáci se stáhli a opustili kasárna (aby se cestou  a v sousedním Dobřívě dopouštěli vražd civilního obyvatelstva). Značně již dezorientovaní a vystrašení vojáci se počali rovněž připravovat na odchod, chaoticky balili a z okna baráku vyhazovali a pálili dokumenty. V tu chvíli se však objevili na scéně znovu čeští povstalci, příslušníci Revolučních gard a Četníci, tentokrát všichni ozbrojení. Nastala krátká, ale zuřivá přestřelka, bouchaly rány z pušek, pistolí i automatů a basově se rozštěkala i hlaveň kulometu, cinkalo rozbité sklo. Po chvíli odporu Němci vztyčili bílý prapor a vyjednávali o ukončení tohoto, pro ně již zbytečného konfliktu. Po sjednání podmínky volného odchodu se posádka sebrala a vyrazila směrem k západu. Cestou postupně odhazovala součásti výstroje  a nakradené věci, které jim bránily v rychlejším pochodu. Po jejich kapitulaci propukla u povstalců vítězná euforie. Vlajka s hákovým křížem zmizela z budovy, nahrazena československým praporem. Do jásotu se ozvalo burácení motorů a do kasáren vjel ruský motocykl následovaný jeepem s Rudoarmějci. Společnými pozdravy a projevy radosti Čechů i Rusů byla ukázka z revolučních dnů ve strašických kasárnách ukončena.

strasice1945-4Scénář celé akce připravil pracovník muzea Mgr. Tomáš Makaj se zástupcem kolektivů vojenských historických klubů Mgr. Petrem Šlejmarem. Poděkování za provedení akce náleží spolupořádajícímu Klubu vojenské historie (dále KVH) WEST Rokycany a dále spolupracujícím KVH WURM, KVH Příbram, KVH Doksy, KVH 18. pěší pluk Plzeň. Od mikrofonu celou bojovou ukázku pro cca 300 přítomných návštěvníků komentoval další zaměstnanec muzea, RNDr. Martin Lang.

Akci přálo i počasí, ačkoliv na účinkujících byla po ukončení akce znát únava. Z horka a nemalého fyzického výkonu, vše se zbraněmi a v dobových uniformách. Vedro se podepsalo i na ozvučení akce. Reproduktory trochu stávkovaly - na jejich chladiči se nedala udržet ruka...

Lze si jen přát, aby další obdobné budoucí akce muzea proběhly stejně dobře a se stejným nasazením všech zúčastněných.
fbook
youtube
květen 2024
Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
sobota 25. 05. 2024 13:00 
Pohádkový les
sobota 08. 06. 2024 15:00 
Autorské čtení Jana Poncarová

Hlavní sponzoři

      paliva strasice skart2      
Paliva Strašice Plzeňský skart
JSN Epic is designed by JoomlaShine.com