V rámci jednoho z rodících se našich studijních programů a dílčího programu stálé muzejní expozice „Brdský salon" jsme se rozhodli rozpracovat studii o osobnosti strašického občana pana Ing. Dr. Mont. H. c. Emila Modra.

Ing. Modr byl jedním z předních československých báňských odborníků, který se věnoval především těžbě černého uhlí  jak v oblasti plzeňské pánve, tak pánve slezské. Působil především v Ostravě a Karviné, avšak patřil k projektovému a realizačnímu týmu na dole Krimich a Krimich II v Nýřanech u Plzně. Kromě uhelné těžby se věnoval i dobývání železných rud nejen u nás, ale i v zahraničí, např. v Bosně.

Byl rovněž členem předsednictva československé Báňské a hutní společnosti, expertem pracujícím pro Ústřední svaz československých průmyslníků a autorem celé řady odborných prací z báňských oborů.

Velká část jeho pozůstalosti, doposud neutříděná, je uložena v zatím osmnácti archivních kartonech a dvou fotografických albech v Archivu Národního technického muzea v Praze. Archivně nezpracovaný odkaz je uložen v depozitářích téže instituce.

Osobnost Ing. Emila Modra patří dnes, bohužel, k tzv. osobnostem opomíjeným, ačkoliv ve své době patřil k evropské špičce svého oboru. Zpracování jeho odkazu se proto jeví jako opravdu žádoucí.

Hlavní sponzoři

      paliva strasice skart2      
Paliva Strašice Plzeňský skart
JSN Epic is designed by JoomlaShine.com