k1Kuchyňská expozice tvoří vlastně zázemí rekonstruované pracovny velitele strašických kasáren z druhé poloviny 30. let 20. století. Uvedené době pak odpovídá převážná většina mobiliáře a kuchyňských potřeb.

Kuchyni dominuje velmi citlivě zrestaurovaný nábytek - typická kredenc s trojími prosklenými dvířky nástavce prostoru pro uložení stolního nádobí a bytelný kuchyňský stůl se židlemi. Dobová je i potravinová almárka ve spíži s charakteristickou perforací dvoukřídlých dvířek, vše v bílém lesklém laku. Na kredenci je umístěna malá sbírka pivních láhví regionálních historických pivovarů, z nichž ani jeden již dnes není v provozu: Zbiroh, resp. Švabín, Radnice, Plasy, Mirošov. Doplňují ji dva německé importy z doby tzv. Protektorátu. V kredenci je umístěno dobové černé i bílé nádobí a drobné kuchyňské nářadí. Na stole je vystavena sada ručních mlýnků různých účelů: na maso, mák, strouhanku, ořechy, bobuloviny. Velmi hezká je nástěnná domácí „kuchařinka" s výšivkou, jejíž vzor byl předkreslen již v druhé polovině 19. století.  Dobová jsou i nevelká dvoutálová kamna s černým nádobím i s žehličkou vytápěnou žhavým uhlím. V restaurátorské dílně se chystá na svůj příchod do expozice i dobový velký kuchyňský sporák s vyhřívací věží. V nevelké spíži stojí za povšimnutí kromě zmíněné almárky i pěkná domácí lékárnička a nevelká sbírka láhví s patentními uzávěry.

k2Vojenský život zde připomíná zejména fotografie zdejšího šéfa kuchyně, štábního rotmistra Přibáně nastoupeného se svým mužstvem před slavnostně prostřenou tabulí v důstojnické jídelně. Snímek byl pořízen u příležitosti návštěvy strašických kasáren prezidentem Edvardem Benešem 13. 7. 1938. Zachoval se i jídelní lístek z této akce (umístěn v sousední pracovně). Zajímavá a poučná, jaksi nadčasově, přitom s dobovou stylistikou, a proto úsměv budící, je vystavená „Rukověť pro poddůstojníky, pro všechny zbraně a služby" s podtitulkem „Střídmost v jídle a pití" v upraveném vydání z r. 1937.

k3Sousedící pokojík osobní služby (nikoliv služky, neboť tuto funkci zde zastával nižší poddůstojník) doplňuje expozici šlapacím šicím strojem zn. Minerva, velmi zajímavým kruhovým pletacím strojem a originální soupravou vysavače zn. Elektro-Lux, dochovanou včetně původního příbalového letáku.  Expozici obohacuje dobový nábytek, portrétní fotografie a obrázky kdysi velmi oblíbené malířky „sladkých výjevů", M. F. Kvěchové. Nebyly opomenuty ani detaily, např. vyleštěné kožené důstojnické holínky, včetně původního krému a kartáče na boty. Drobnou zajímavostí je sada bílých zimních vlněných ponožek z doby o něco málo pozdější, z německé okupace. Ponožky byly určeny pro vojáky Wehrmacht a objeveny během stavebně-historického průzkumu objektu na půdě za trámy...

RNDr. Martin Lang

Malou fotogalerii z Expozice Kuchyně s příslušenstvím naleznete ZDE

Hlavní sponzoři

      paliva strasice skart2      
Paliva Strašice Plzeňský skart
JSN Epic is designed by JoomlaShine.com