kutloch1Zase jsme zažili v muzeu neuvěřitelný nátřesk! Po výstavě Martina Spala (je prodloužená do neděle 16. 11. 2014) u nás křtil svou novou knížku Jaroslav Šlejmar, známý trampům, skautům a Brďákům spíše coby Kutloch. Přišlo více než 70 (!) lidí i lidiček. Mezi těmi posledně jmenovanými i malá uplakaná holčička, která se pak ale usmívala přes slzy se zákuskem od Lenky, Jardovy lepší polovičky. Sardinkoidní situaci někteří raději řešili pobytem na chodbě…

Co se v té vcelku útlé knížečce z edice Trapsavec – miniatury (č. 35) dočtete? Obsahuje povídku „Zpoždění slunečního vlaku“ a 56 autorových básní a poetických drobnůstek. K tomu namísto předmluvy citát Ladislava Stehlíka. Vše vkusně ilustrováno Petrem Šlejmarem a doplněno sedmi vzpomínkovými fotografiemi a autorovým portrétem s krátkým CV.

kutloch2Sbírka je o trampingu, o lese, o Brdech, o slunečném počasí (někdy přeci jen chvilkově zakaleném) v přírodě i duši.

Při představení díla veřejnosti dali zaznít svým hlasům a nástrojům Jiří a Jitka Hahnerovi (Lomikámen), Šárka Veselá a Ivan Chudoba (Miritis). Výseč Lomikamene zněla čistě trampsky a brdsky, zatímco výběr Miritisu předvedl uherskou trampskou s Puszty z 16. století a latinskou trampskou lidovou z věku třináctého, z Carminy Burany. Z čehož je patrno, jakou má tramping letitou tradici. Malé upozornění pro ne-trampy: „Carmina Burana“ se nepřekládá (!) jako „Rudá buranka“.

Mluvené slovo, převážně z Kutlochovy nové sbírky obstaral Petr „Matěj“ Matějka, Julius Jindra „Teslínský“, Petr „Vokoun“ Náhlík, Jan Beránek… Sympatická byla vzpomínka Věry Šmolíkové, zasloužilé skautské vůdkyně, na dětská léta Kutlochova, kdy se již počal projevovat jeho nesporný literární talent.

Křtu obligátním šampusem (čaj z jehličí a malinového listí v magacínu došel) na závěr „oficiální“ části večera se ujal pisatel těchto řádků - a cítí se tím být velmi poctěn, přičemž mu asistoval strašický šerif, vydavatel, grafik a samozřejmě autor knížky. Přítomní mohli konzumovat (a také tak učinili) dobroty, které přichystala Lenka i víno obstarané Missis Metallicou, Renatou, vulgo muzejní dokumentátorkou.

kutloch-cesta-do-promenlivaPřed koncem roku zase jedna vydařená akce v našem Muzeu Středních Brd, které by si ale už opravdu zasloužilo brzké rozšíření výstavních a společenských prostor ve Vile!

Knížku donesenou na křest v počtu 25 ks a s neuvěřitelnou cenou Kč 20,- návštěvníci vmžiku rozebrali. Ale nezoufejte, už se připravuje dotisk a brožuru vbrzku seženete v pokladně muzea. Budme Vás prostřednictvím webu informovat.

Martin Lang

fbook
youtube
červenec 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Hlavní sponzoři

      paliva strasice skart2      
Paliva Strašice Plzeňský skart
JSN Epic is designed by JoomlaShine.com