Martin Lang

kj1V poslední době pozorujeme nežádoucí, vzmáhající se expanzi křídlatky japonské Regmonthia japonia, resp. Fallopia japonia. Jedná se o úpornou invazivní rostlinu, která byla do naší přírody zavlečena podobně jako bolševník velkolepý. V minulém století se vysazovala jako okrasná zahradní rostlina. A stejně jako známější bolševník se dokáže rychle množit a rozsáhle zaplevelovat prostředí tak, že úplně vytlačuje původní porost.

Jedná se o statnou rostlinu, jejíž vzrůst může dosáhnout výšky 2 – 5 m, s členěnými stonky s načervenalými „kolínky“, trochu připomínajícími bambus. Listy jsou velké, srdčitého tvaru (viz obrázky). Rostlina pochází z východní Asie. Ráda obsazuje břehy vodotečí, okraje silničních komunikací, navážky, skládky a smetiště. Dokáže i vytvářet ještě odolnější hybridy.

kj2V souvislosti s tím, že jsme zjistili její opětovný výskyt na řadě míst v severní části Středních Brd, rozhodli jsme se tento výskyt zmapovat. Následně bychom chtěli v druhé polovině srpna letošního roku ve spolupráci s obcemi provést její likvidaci. Právě v uvedeném období je zásah proti křídlatce optimální. Křídlatku nelze zlikvidovat posečením a je nutné ji inhibovat chemicky.

V této souvislosti Vás žádáme o pomoc. Pokud si všimnete kdekoliv výskytu této rostliny, podejte nám laskavě zprávu do Muzea Středních Brd, 338 45 Strašice, k rukám RNDr. Martina Langa, nebo na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Touto aktivitou můžete významně přispět k ochraně přírody v Brdech a na Podbrdsku. Děkujeme Vám.
icentrum
fbook
youtube
duben 2021
Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
kalendarStrašický kalendář
kronika Strašické kroniky a matriky

Hlavní sponzoři

      paliva strasice skart2      
Paliva Strašice Plzeňský skart
JSN Epic is designed by JoomlaShine.com