vlocka-ctverecMáme za sebou Nový rok i vánoční svátky loňského roku. Ohlédněme se proto trošičku za jeho závěrem.

Ani v předvánočním i povánočním čase se život v muzeu nezastavil. Předně, bylo zapotřebí řádně doplnit evidenci sbírky, ať už v Přírůstkové knize či Knize doprovodné dokumentace.

Letos jsme zaevidovali celkem 85 přírůstkových čísel čítajících 139 čísel inventárních a 164 kusů. Fond místopisu posílil o 88 inventárních čísel, fond listinný o 36, militária o šest, textilní fond o pět, fotografický fond o dvě… Je to hodně, nebo málo? To ponecháme vašemu hodnocení. O řadě přírůstků jsme vás již v průběhu roku v Barňáku informovali. O jiných vám povíme nyní a možná se budete divit, že jsou mezi nimi předměty nikoliv staré, ale přímo ze „žhavé“ současnosti.

K těm patří soubor obalů (plastových lahví a dóz) výrobku ze Strašic, limonády a koncentrátu „Kombucha“, výrobek firmy TOPSPO. Funkcí muzea totiž není jen vyhledávat a uchovávat věci dávné, ale i současné, jež nějakým způsobem charakterizují přítomnost, která se však v budoucnosti stane minulostí. Trochu „zašmodrchané“? Snad, ale pravdivé. Na téma „Muzeum a současnost“ byla dokonce 12. – 14. 11. 2013 Asociací muzeí a galerií ČR uspořádaná mezinárodní konference „Muzeum a změna 2013“ v Praze. Zazněl na ní i příspěvek Martina Langa „Neobjevujme Ameriku. Pro regionální muzea je dokumentace současnosti denním chlebem“. Referát měl v diskusi odborníků slušný ohlas a vyjde ve sborníku konference. K těm „moderním“ sbírkovým předmětům náleží ještě třebas pěkná pamětní plaketa obce Dýšina k 770 letům v r. 2012 vyrobená z litiny.

Ale zpět k přírůstkům: letos zažijeme 100. výročí počátku jedné z největších tragédií lidstva, Světové války (1914 – 1918). Ji připomíná dar do sbírek v podobě průbojné hlavice dělostřeleckého granátu, jehož vyražené zkušební značky jsou nyní předmětem dalšího odborného zkoumání. Velmi pěkné jsou např. krasobruslařské brusle montované na kožených botách a pocházející ze 40. až 50. let, tzv. „jacksony“, anebo soubor kuchyňského nádobí a nářadé z období první republiky. Vzácným darem je protrétní fotografie Jiřího Dohnala s věnováním Václavu Vokáčovi Z r. 1924.

9. listopadu byla slavnostní vernisáží zahájená výstava ke stoletému jubileu narození význačné strašické kulturní osobnosti Václava Vokáče, kterou uspořádala Místní knihovna ve spolupráci s muzeem. Akci doprovodil koncert folkové skupiny Second band.

V prosinci vyšlo Jižní Plzeňsko, sborník muzea v Blovicích, kde byl otištěn příspěvek M. Langa „Buližník: pevný grunt středověkých panských sídel jižního Plzeňska a Rokycanska“ pojednávající o středověkých hradech a tvrzích na Rokycansku a jižním Plzeňsku vystavěných na buližníkových skalách. Sborník bude k disposici v našem muzeu po 16. lednu, kdy se bude v Blovicích konat křest publikace. Rovněž v prosinci proběhla druhá korektura chystané publikace M. Langa „Barokní zámky – Lidské osudy“, kterou edituje o. s. MAS Aktivios v Nezdicích. Předpokládá se vydání během počátku letošního roku.

josef-buricMuzeum v letošním roce opouští ze zdravotních důvodů a k naší velké lítosti, dlouhodobý spolupracovník, pan PhDr. Josef Buřič. Byl nejen pečlivým průvodcem s obsáhlou znalostí regionu, ale taktéž velmi oblíbeným členem našeho týmu. Přejeme mu brzké uzdravení a jenom vše dobré. Dr. Buřiče nahradí nová průvodkyně, paní Jana Sazimová, se kterou se bude veřejnost setkávat od druhé poloviny letošního ledna.

Pak máme opět jednu zprávu nedobrou: jako „dárek pod stromeček“ jsme získali zničení muzejního webu. Muzejní webové stránky byly v prosinci podvakrát napadeny hackery, přičemž druhý útok byl fatální. V loňském roce se tak stalo již po čtvrté (!), přičemž částečně byli na vině hackeři z Turecka, částečně zcela neidentifikovatelní. Administrátoru stránek Mgr. Martinu Weberovi nezbylo, než celé stránky úplně přepracovat a provést nové, podstatně „vzdornější“ zabezpečení, což si vyžádalo desítky hodin úmorné práce. Proto se muzejní web na poměrně dlouhou dobu odmlčel a nám nezbývá, než se za tuto situaci omluvit, ač za ni opravdu nikterak nemůžeme a jsme vlastně obětí velmi nepěkného činu. Dohady o naší „neschopnosti“ či laxnosti úhrad faktur za webhosting jsou nepodložené, zavádějící a nesmyslné (viz diskusní fórum na webových stránkách obce Strašice).

Co chystáme v Novém roce? Plán práce budeme ještě v průběhu ledna ladit a seznámíme vás s ním v únoru. Nicméně, již nyní předpokládáme vypracování Výroční zprávy do konce února, jež bude zveřejněna na muzejním webu a přístupná k nahlédnutí v pokladně muzea. Protože vstupujeme do půlkulatého jubilejního roku – poprvé jsme muzeum v první etapě projektu otevřeli v r. 2009 – zahájíme výstavní sezónu přehlídkou předmětů ze sbírek uložených v depozitáři. Bude nejen dokladem plnění Sbírkového plánu muzea, ale zároveň snad i určitou inspirací potenciálních dárců, oč všechno vlastně máme zájem. Zcela určitě uspořádáme alespoň menší reprízu loňské pražské výstavy „Kámen svému městu“, jejíž velkoplošné panely nainstalujeme ve venkovních prostorách muzea. Rádi bychom také vhodným způsobem připomněli již zmíněné smutné výročí zahájení první světové války.

Pro letošní rok je předjednána spolupráce s obcí Nevřeň na plzeňském severu, kde budou otevírat nový objekt nazvaný „Kaolinum“. Bude věnován tradici těžby místního ložiska kaolinu poměrně vzácným způsobem, hlubinným dolováním. Kromě toho zde v 19. století fáralo několik černouhelných jam a tak jsme byli přizváni k odborné spolupráci. Podpis smlouvy předpokládáme již v průběhu ledna. Muzeum se navíc bude odborně prezentovat na workshopech věnovaných vzniku a optimalizaci drobných obecních muzeí a expozic pořádaných na plzeňském jihu sdružením MAS Aktivios. Setkání v únoru a dubnu bude lektorovat vedoucí muzea Dr. Martin Lang.

Na závěr našeho příspěvku nám dovolte, vážení čtenáři Barňáku, abychom Vám popřáli šťastný a úspěšný Nový rok 2014 a vyjářili naději, že se v jeho průběhu všichni sejdeme u nás v muzeu!

RNDr. Martin Lang, Mgr. Tomáš Makaj

fbook
youtube
icentrum
leden 2019
Po Út St Čt So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
kronika Strašické kroniky

Hlavní sponzoři

      paliva strasice skart2      
Paliva Strašice Plzeňský skart
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com