vlocka-ctverecNejkratší měsíc roku je za námi. Ovšem minulých 28 dnů bylo přesto docela pestrých, zajímavých, ale v závěrečné dekádě měsíce také smutných.

Do muzejních sbírek nám přibylo sice jen několik, ale zato pozoruhodných předmětů. V první řadě je to dobová fotografie strašické vysoké peci na Huti. Je to sice známý a dokonce publikovaný snímek (např. znalcem historie českého hutnictví Gustavem Hoffmannem), ale jedná se o jeden z kusů opravdu původní série. Přibylo i několik knížek a fotoalbum pohlednic z období kolem vypuknutí první světové války. Ve všech případech se jedná o „koupě“, ač vlastně dary.

Co tím chtěl básník říci? Inu, začal platit nový občanský zákoník, který nám přikazuje, abychom z každého daru zaplatili daň. Darovací. Ovšem, abychom ji mohli zaplatit, musíme znát cenu předmětu. Tu ovšem nesmíme stanovit my sami, ale soudní znalec, pochopitelně za úplatu, která bývá nemalá. Cesta z toho je trochu komplikovaná a poněkud postrádající logiku, ale schůdná. Zákon nám jako obecní muzejní instituci umožňuje sbírkový předmět koupit, a to za symbolickou cenu, tj. 1,- Kč. Tak se prosíme, laskavě na nás nezlobte, že pokud nám přinesete cokoliv do sbírek zcela nezištně, budeme vám do rukou strkat k podpisu Kupní smlouvu a spolu s ní dnes poněkud posměšně působící jednu korunu. Snad se vbrzku Asociaci muzeí a galerií ČR podaří přes Ministerstvo kultury dosáhnout novely, která toto nedůstojné počínání odstraní. Ale do té doby…

sbirky-ocim-vernisazVe čtvrtek 20. února proběhla vernisáž naší letošní první výstavy „Sbírky očím veřejnosti ukryté“, jež představila řadu sbírkových předmětů trvale umístěných v depozitáři (alespoň prozatím). Do vitrín i na panely se tak dostaly „poklady“ jindy očím veřejnosti opravdu skryté. K lokálním zajímavostem patří např. pár luceren bývalého strašického koněspřežného pohřebního vozu. Dále ze Strašic pochází šatní truhla, tzv. „veškostn“, uvnitř krásně vylepená svatými obrázky (přelom 19. a 20. století). Řada drobností pochází z pozůstalosti strašického cizeléra, muzikanta a vůbec všeuměla, Josefa Plešmída, včetně portrétní kovové plakety, snad autoportrétu. Pozornost určitě upoutala sice nevelká, ale pěkná kolekce minerálů z regionu, ale i ze zahraničí. Mj. hezký smithsonit z Jižní Afriky. Dvoudimenzní předměty prezentoval především originál plakátu k odhalení Pomníku padlým na strašické návsi v r. 1926 s celým programem slavnostního dne. Pěkná je i série fotografií z historie Strašic od počátku 20. století. Ale víte co? Přijďte se radši podívat sami. Vernisáže se zúčastnila dvacítka zájemců. Výstavu připravil M. Lang s R. Převrátilovou, zahájil ji Mgr. Tomáš Makaj. O výstavě pěkně referoval týdeník 5+2 dny – Rokycansko.

gabrielaBohužel, téhož dne, kdy jsme výstavu otevírali, navždy opustila tento svět dobrovolná pomocnice v muzeu, paní Gabriela Langová z Mirošova, manželka M. Langa. Její práci si můžete připomenout při prohlídce mnoha konzervovaných i restaurovaných předmětů ve stálých expozicích, vč. oprav historických stejnokrojů. Vzpomeňte přitom laskavě na ni!

8. února se konal v Pteníně poblíž Merklína workshop zaměřený na pomoc dobrovolným pracovníkům nejrůznějších lokálních expozic muzejního charakteru, zejména z plzeňského jihu. Zúčastnilo se jej na dvacet dobrovolníků, hlavní část programu obstaralo naše muzeum ve spolupráci s Domem historie Přešticka a Památkovým odborem plzeňského magistrátu. Akci zaštiťovalo o. s. MAS Aktivios.

K putování pravěkem na Strašicku a v okolí pozval veřejnost Tomáš Makaj na přednášce konané 27. února v Malém sále Společenského domu. Představil šedesáti posluchačům zajímavosti z místa od neolitu po příchod Slovanů. Přednáška byla vedena s velmi pěknou obrazovou prezentací.

O den později přednášel Martin Lang pro Klub důchodců hrádeckých železáren ve velkém sále Kulturního domu v Hrádku. Okolo čtyřiceti zájemců si vyposlechlo zajímavosti z Hrádku a okolí spojené s geologií místních lokalit a s historií těžby nerostných surovin.     

Byla dokončena závěrečná korektura knihy autora Martina Langa „Barokní zámky – Lidské osudy“, kterou vydává MAS Aktivios, editor Ing. Hana Bouchnerová. Kniha by se měla na veřejnosti objevit v průběhu března.

Muzeum se dohodlo s obcí Těně na odborné pomoci při přípravě zamýšlené naučné stezky v Těních. Přejme sousedům, aby obdrželi požadovanou dotaci na její zhotovení – v našem blízkém okolí by vznikl další nový turistický magnet.

Naplno se rozjela a pokračuje odborná spolupráce v podobě přípravy libreta expozice pro Centrum Caolinum v Nevřeni, okr. Plzeň – sever. Podnikli jsme několik studijních cest do archivů i knihoven a získali množství materiálu pro uvedený účel. Nyní je namístě začít s vlastním zpracováním tématu – geologie a historie kaolinové a uhelné těžby v Nevřeni.

Zima vlastně nebyla žádná a už od února nám kvetou jívy, lísky, ale i sněženky, bledule a dokonce i krokusy. Nezapomeňte, prosíme, pro starost o probouzející se zahrádky, přijít alespoň na chvilku k nám muzea.

RNDr. Martin Lang, Mgr. Tomáš Makaj

icentrum
fbook
youtube
listopad 2024
Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
sobota 23. 11. 2024 10:00 
Svatohubertské slavnosti
sobota 30. 11. 2024 15:00 
Mikulášská nadílka
kalendarStrašický kalendář
kronika Strašické kroniky a matriky

Hlavní sponzoři

      paliva strasice skart2      
Paliva Strašice Plzeňský skart
JSN Epic is designed by JoomlaShine.com