Do muzejních sbírek nám přibylo sice jen několik, ale zato pozoruhodných předmětů. V první řadě je to dobová fotografie strašické vysoké peci na Huti. Je to sice známý a dokonce publikovaný snímek (např. znalcem historie českého hutnictví Gustavem Hoffmannem), ale jedná se o jeden z kusů opravdu původní série. Přibylo i několik knížek a fotoalbum pohlednic z období kolem vypuknutí první světové války. Ve všech případech se jedná o „koupě“, ač vlastně dary.
Co tím chtěl básník říci? Inu, začal platit nový občanský zákoník, který nám přikazuje, abychom z každého daru zaplatili daň. Darovací. Ovšem, abychom ji mohli zaplatit, musíme znát cenu předmětu. Tu ovšem nesmíme stanovit my sami, ale soudní znalec, pochopitelně za úplatu, která bývá nemalá. Cesta z toho je trochu komplikovaná a poněkud postrádající logiku, ale schůdná. Zákon nám jako obecní muzejní instituci umožňuje sbírkový předmět koupit, a to za symbolickou cenu, tj. 1,- Kč. Tak se prosíme, laskavě na nás nezlobte, že pokud nám přinesete cokoliv do sbírek zcela nezištně, budeme vám do rukou strkat k podpisu Kupní smlouvu a spolu s ní dnes poněkud posměšně působící jednu korunu. Snad se vbrzku Asociaci muzeí a galerií ČR podaří přes Ministerstvo kultury dosáhnout novely, která toto nedůstojné počínání odstraní. Ale do té doby…
Ve čtvrtek 20. února proběhla vernisáž naší letošní první výstavy „Sbírky očím veřejnosti ukryté“, jež představila řadu sbírkových předmětů trvale umístěných v depozitáři (alespoň prozatím). Do vitrín i na panely se tak dostaly „poklady“ jindy očím veřejnosti opravdu skryté. K lokálním zajímavostem patří např. pár luceren bývalého strašického koněspřežného pohřebního vozu. Dále ze Strašic pochází šatní truhla, tzv. „veškostn“, uvnitř krásně vylepená svatými obrázky (přelom 19. a 20. století). Řada drobností pochází z pozůstalosti strašického cizeléra, muzikanta a vůbec všeuměla, Josefa Plešmída, včetně portrétní kovové plakety, snad autoportrétu. Pozornost určitě upoutala sice nevelká, ale pěkná kolekce minerálů z regionu, ale i ze zahraničí. Mj. hezký smithsonit z Jižní Afriky. Dvoudimenzní předměty prezentoval především originál plakátu k odhalení Pomníku padlým na strašické návsi v r. 1926 s celým programem slavnostního dne. Pěkná je i série fotografií z historie Strašic od počátku 20. století. Ale víte co? Přijďte se radši podívat sami. Vernisáže se zúčastnila dvacítka zájemců. Výstavu připravil M. Lang s R. Převrátilovou, zahájil ji Mgr. Tomáš Makaj. O výstavě pěkně referoval týdeník 5+2 dny – Rokycansko.
Bohužel, téhož dne, kdy jsme výstavu otevírali, navždy opustila tento svět dobrovolná pomocnice v muzeu, paní Gabriela Langová z Mirošova, manželka M. Langa. Její práci si můžete připomenout při prohlídce mnoha konzervovaných i restaurovaných předmětů ve stálých expozicích, vč. oprav historických stejnokrojů. Vzpomeňte přitom laskavě na ni!
8. února se konal v Pteníně poblíž Merklína workshop zaměřený na pomoc dobrovolným pracovníkům nejrůznějších lokálních expozic muzejního charakteru, zejména z plzeňského jihu. Zúčastnilo se jej na dvacet dobrovolníků, hlavní část programu obstaralo naše muzeum ve spolupráci s Domem historie Přešticka a Památkovým odborem plzeňského magistrátu. Akci zaštiťovalo o. s. MAS Aktivios.
K putování pravěkem na Strašicku a v okolí pozval veřejnost Tomáš Makaj na přednášce konané 27. února v Malém sále Společenského domu. Představil šedesáti posluchačům zajímavosti z místa od neolitu po příchod Slovanů. Přednáška byla vedena s velmi pěknou obrazovou prezentací.
O den později přednášel Martin Lang pro Klub důchodců hrádeckých železáren ve velkém sále Kulturního domu v Hrádku. Okolo čtyřiceti zájemců si vyposlechlo zajímavosti z Hrádku a okolí spojené s geologií místních lokalit a s historií těžby nerostných surovin.
Byla dokončena závěrečná korektura knihy autora Martina Langa „Barokní zámky – Lidské osudy“, kterou vydává MAS Aktivios, editor Ing. Hana Bouchnerová. Kniha by se měla na veřejnosti objevit v průběhu března.
Muzeum se dohodlo s obcí Těně na odborné pomoci při přípravě zamýšlené naučné stezky v Těních. Přejme sousedům, aby obdrželi požadovanou dotaci na její zhotovení – v našem blízkém okolí by vznikl další nový turistický magnet.
Naplno se rozjela a pokračuje odborná spolupráce v podobě přípravy libreta expozice pro Centrum Caolinum v Nevřeni, okr. Plzeň – sever. Podnikli jsme několik studijních cest do archivů i knihoven a získali množství materiálu pro uvedený účel. Nyní je namístě začít s vlastním zpracováním tématu – geologie a historie kaolinové a uhelné těžby v Nevřeni.
Zima vlastně nebyla žádná a už od února nám kvetou jívy, lísky, ale i sněženky, bledule a dokonce i krokusy. Nezapomeňte, prosíme, pro starost o probouzející se zahrádky, přijít alespoň na chvilku k nám muzea.
RNDr. Martin Lang, Mgr. Tomáš Makaj