vlocka-ctverecV době, kdy píšeme tyto řádky, se pomalu chýlí ke konci měsíc březen. Zcela netypický, co se počasí týče. Připomínal většinou spíše květen, ač ve svém závěru se změnil v nefalšovaný apríl. I muzejní práce tak trochu připomínala něco mezi dubnovým a květnovým počasím.

Především se dámská část personálu „obula“ do muzejní zahrady. Díky R. Převrátilové a J. Sazimové začala procitat ze zimního spánku. Trávníky znovu vykoukly zpod spadaného listí, kamenité vřesoviště jen svítí a pomalu se začínají vzbouzet jak květiny v záhonech, tak zlaté rybičky v jezírku.

V březnu došlo k dalšímu rozšíření sbírkového fondu. V prvé řadě jsme se díky ZŠ Holoubkov stali majiteli další velkoplošné nástěnné plastické mapy Školního okresu Rokycany z r. 1937. Po malé opravě se stane nejen okrasou, ale i důležitou pomůckou pro plánování výletů v Turistické ubytovně. Z holoubkovské školy přišel i pěkný psací stroj z produkce brněnské zbrojovky. Dvoudimenzní předměty byly zastoupeny darem výtvarně i regionálně zajímavých kalendářů na r. 2014, vesměs nástěnných. Jedná se o grafiky Jindřišky Hánové, velkoplošný kalendář od I. Chudoby s motivy strašického souboru Prašivina a konečně, ne však nakonec, graficky velmi zdařilý, nazvaný „Žižkovské ozvěny“ od Nového sdružení pražských umělců, uspořádaný Petrem Tošovským a s texty V. Frýdlové.

Skvělá nabídka přišla až z Jeseníku od paní Mgr. Evy Müllerové. Jedná se o kolekci čtyř obrazů regionálního malíře Otakara Hampla, který se narodil počátkem 20. století v Jincích a po celý život vyrážel za náměty svých prací do Brd. Obrazy jsou krajinářské a budou vyžadovat podrobné prostudování, co a odkud malíř vlastně namaloval. S jistotou dárkyně identifikovala pouze Plešivec s okolím. K tomu je přibalen i soubor starších fotografií se vzpomínkovým textem paní Olgy Kellerové. Jde to k nám poštou – a věřte, že se na zásilku těšíme jako děti na Ježíška!

nevrenNaplno pracujeme na zakázce libreta expozice pro Centrum Caolinum v Nevřeni. Textově je zatím zpracovaná necelá polovina témat, věnovaných hlavně těžbě kaolínu všeobecně a na severním Plzeňsku. V této souvislosti jsme mj. navštívili muzeum v Horní Bříze, jež disponuje velmi zajímavým sbírkovým fondem k tématu. Setkání s ochotnou vedoucí muzea a bývalou archivářkou paní Dr. Royovou opravdu potěšilo a zřejmě přinese i podnětný rozvoj kolegiální muzejní spolupráce. Pro Nevřeň natáčíme ve spolupráci s Ing. M. Korbou a R. Rotterem i film z prostředí opuštěného kaolinového dolu v místě. Pracujeme i na doprovodném programu, stolní hře pro děti s pracovním názvem „Sfárej s praprapradědečkem!“. Termín odevzdání práce se blíží mílovými kroky: libreto musí být hotovo do konce dubna.

Místní knihovna ve Strašicích ve spolupráci s muzeem zahájila 20. března novou výstavu, tentokrát výtvarnou s názvem „Cesty Petra Piskače“, která představuje autorovy fotografie z jeho toulek světem. Vernisáže se zúčastnilo přes 30 zájemců. Výstavu můžete navštívit v Malém sále Společenského domu až do druhé poloviny května. A věřte, že nejen pojetím snímků, ale i opravdu exotickou tématikou stojí za návštěvu.

Z Muzea hlavního města Prahy jsme si zapůjčili komplex panelů s dvoudimenzní dokumentací z výstavy „Kámen svému městu“, jež proběhla vloni v Praze na ctěnickém zámku a která byla u nás autorsky zpracovaná. Panely jako informativní expozici rozmístíme během dubna v zahradě muzea. O zahájení této výstavy vás budeme informovat obvyklou formou na webu muzea, plakátech a v regionálním tisku.

rudolfova-stola

Započali jsme s přípravou výzkumné akce, během níž chceme pasportizovat a zdokumentovat současný stav pomníků Padlým na Středních Brdech a Podbrdsku. Výstupem bude odborná publikace pro některý regionální historický sborník a hlavně výstava „Smutné vzpomínání“, s níž si v červnu v muzeu připomeneme 100. výročí zahájení 1. světové války.

Připočteme-li k vyjmenovaným činnostem i zpracování žádostí o dotace v rámci akce Plzeň – Evropské hlavní město kultury a také časopisecké publikování, vidíte, že jsme v muzeu během jarního předjaří opravdu nezaháleli. A Vy neváhejte a přijďte se alespoň na část výsledků naší práce podívat. Vždyť jsou všechny určeny právě Vám!

RNDr. Martin Lang, Mgr. Tomáš Makaj

icentrum
fbook
youtube
květen 2020
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
kalendarStrašický kalendář
kronika Strašické kroniky a matriky

Hlavní sponzoři

      paliva strasice skart2      
Paliva Strašice Plzeňský skart
JSN Epic is designed by JoomlaShine.com