petrin001Zhruba po roce, po zajímavé výstavě „Kámen svému městu“, Muzeum Středních Brd opět dostalo příležitost spolupracovat s Muzeem hlavního města Prahy (MMP). Tentokrát na stálé expozici věnované Petřínu, opěvovanému básníky i historiky.

Nová expozice nazvaná „Petřín, místo rozhledů, vycházek a dolování“ je umístěná v suterénu Petřínské rozhledny, kterou spolu se známým zrcadlovým Bludištěm pražské muzeum provozuje. V prostorech kdysi vyplněných pouze agregáty a silovým elektrickým zařízením někdejšího TV vysílače vykouzlili hlavní autoři, Mgr. Tomáš Dvořák a Mgr. Jana Bělová, PhD, za pomoci architektů a výtvarníků, netradiční stálou výstavu, jež Petřín předvádí nejen coby rozsáhlý park nabitý památkami. Architektura expozice skvěle evokuje dobu Jubilejní výstavy za Císaře pána i dobu výstavby rozhledny Klubem českých turistů.

petrin002Jak plyne z názvu, dávný posvátný vrch se tu předvádí jako vycházková a výletní zóna už desítek generací obyvatel i návštěvníků Prahy. Najdete tu třebas vycházku Dopravní dokumentující historii zdejší slavné lanové dráhy. Zvláště dámy určitě potěší ukázka turistického oblečení z konce 19. století.

petrin003Jedna z vycházek nese jméno „Geologická“. Zpracovalo ji právě naše muzeum a texty i shromáždění podkladů měl na starosti RNDr. Martin Lang. Původem Pražák, přičemž město mu i po dlouhých letech strávených pod Brdy stále zůstává „pod kůží“. Geologická vycházka seznamuje jednak s geologickou stavbou Petřína, jednak připomíná i dobu, kdy se na Petříně dolovalo. Dokonce uhlí! Nebylo nijak zvlášť kvalitní, protože pochází z druhohor, z útvaru křídy, je hnědé a ani ho nebylo mnoho. Ale v 18. století postačovalo místním jako náhradní otop za dřevo. Lámal se tu i kámen, z něhož byly budované nejstarší kamenné stavby Prahy, třebas pilíře románského Juditina mostu přes Vltavu, předchůdce mnohem známějšího mostu Karlova. Připomenuta je i havárie petřínské lanovky v 70. letech 20. století, kdy právě z neudržovaných starých štol plných vody došlo k inicializaci masivního sesuvu petřínské stráně, což na dlouhá léta lanovou dráhu vyřadilo z činnosti.

Touto cestou děkujeme MMP a jeho ředitelce PhDr. Zuzaně Strnadové za spolupráci a také za možnost nenásilné prezentace našeho malého regionálního muzea. Snad si nás v tiráži expozice někdo z desetitisíců návštěvníků rozhledny povšimne a bude zvědav, jak to u nás ve Strašicích vypadá.

Chtěli byste vědět víc? Zajděte se na Petřín podívat!