vlocka-ctverecPočasí si z nás dělá zkrátka legraci. Jednou prší jako o závod, podruhé naplno svítí sluníčko. A tráva i plevel roste a roste. Stále je tak co dělat v muzejní zahradě. A jen můžeme doufat, že na chystanou, již naši pátou Muzejní noc bude hezky a zahrada nám oschne, abychom mohli větší část programu uspořádat s pobytem venku.

Do zahrady jsme v třetím květnovém týdnu instalovali panely zapůjčené z výstavy „Kámen svému městu“, na níž jsme loni kooperovali s Muzeem hlavního města Prahy. Postery oživily jinak fádní plot z vlnité plechu u objektu Vily, který tak na dálku získal veselý charakter plakátovací zdi. Poděkování za pomoc při instalaci náleží paní Ing. Arch. Lucii Laštovičkové a panu Petru Matějkovi. Tato výstava bude zahájena o Muzejní noci a potrvá do letošního září.

pomnik-padlym-kolvinHlavní pozornost však byla upřena na chystanou výstavu, jež bude mít vernisáž také o letošní Muzejní noci. Nese název „Smutné vzpomínání“ a je věnována 100. výročí počátku první světové války. Jako nosnou myšlenku jsme zvolili pomníky Padlým na Brdech a Podrbrdsku na severní, „plzeňské“ straně vrchoviny, avšak s mírným přesahem do Středních Čech, tam kde historicky dosahovalo území Čech západních (Zaječov, resp. Sv. Dobrotivá). Autoři, M. Lang a T. Makaj, fotograficky zdokumentovali pomníky na území od Mešna na západě po sv. Dobrotivou na východě. Je docela zajímavé porovnat si stav a péči o tyto památníky na zvoleném území. I o tom bude hovořit přednáška, která je připravena jako první doprovodný program k výstavě, opět o Muzejní noci.

Současně s přípravou nové dočasné expozice byla skončena a rozebrána první letošní a úspěšná výstava seznamující veřejnost s poklady i „poklady“ ze strašických muzejních depozitářů. Část z exponátů zůstává trvale zpřístupněna ve stálých expozicích.

spejchar-mesnoMěli jsme tu čest spoluzahájit 17. května zpřístupnění nové lokální expozice v Mešně. Zásluhou paní Marie Musilové a občanského sdružení „Krásné Mešno“ zde bylo vybudováno půvabné „minimuzeíčko“ v 300 let starém pozdně barokním špýchárku, jenž je součástí nemovitosti výše jmenované paní. Expozice sestává jak z interiéru špýchárku s různorodými předměty dokumentujícími minulost běžného života na rozhraní Středních a Třemšínských Brd, tak i z expozice starých zemědělských strojů umístěných v zahradě. Vernisáž zahajoval na pozvání Krásného Mešna vedoucí našeho muzea Martin Lang. Ač počasí příliš nepřálo, sešlo se zde nakonec na pět desítek hostů. Mešnu tak přibyla ke kostelu Nejsvětější trojice s vitrážemi ze Svatovítské katedrály v Praze a Pouskovu mlýnu další zajímavost, jež dále zatraktivnila malou podbrdskou ves na Rokycansku.

Ve spolupráci s Richardem Rotterem z Tění, kterého veřejnost zná z výstavy u nás hlavně jako zdatného fotografa, byl dokončen krátký film „Bílé zlato v Nevřeni“ pro obec Nevřeň v budovaném Centru Caolinu. Film ve zkratce předvádí prostory tamního neobvyklého kaolinového dolu a letmo seznamuje s tradicí těžby této suroviny na severním Plzeňsku. R. Rotter film produkoval a současně režíroval, v čemž mu i s námětem a komentářem vypomohl Martin Lang. Kameru v podzemí ovládal Ing. M. Korba z Brdského muzejního spolku, hudbu k filmu zkomponoval Miloslav Orcígr ze Strašic, komentář namluvil plzeňský herec Jakub Zindulka. Film bude mít svou předpremiéru rovněž o Muzejní noci.

29. května se muzeum zúčastnilo prvního plzeňského večera s Vítaným hostem. Redakce časopisu v sále lochotínské knihovny zprostředkovala zájemcům z řad svých čtenářů povídání a diskusi se svými autory. Za naše muzeum se zúčastnil M. Lang, jehož články jsou v posledních letech takřka v každém čísle VH.

Muzeum mělo letos opět po oba květnové sváteční dny otevřeno, přičemž na 1. května byla návštěvnost slušná, zatímco 8. 5. zcela zanedbatelná. Jinak byla návštěvnost muzea průměrná, ovšem zvýšený zájem byl o ubytování.

V červnu bude stěžejní akcí již vícekrát vzpomenutá Muzejní noc 2015. Koná se tentokrát v pátek a bližší informace o ní naleznete v Barňáku níže. Již tradičně nám vypomůže strašické hudební těleso Colegium musicum. A protože vzpomínáme na počátek Světové války v r. 1914, i část hudebního programu se ponese v melodiích této doby. I naši partneři z Muzea dopravy budou mít oteřeno a nezapomenou ani na oblíbené jízdy Museal expresu. Hotel Berten pro vás zajistil i občerstvení přímo v muzeu, se svým stánkem přijede asi i občanské sdružení Zděná ze Zaječova a těšit se můžete též na prodej originální keramiky. Přijďte, však si každý z programu může vybrat to své!

RNDr. Martin Lang, Mgr. Tomáš Makaj

fbook
youtube
icentrum
březen 2019
Po Út St Čt So Ne
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
pátek 29. 03. 2019 18:00 
Noc s Andersenem 2019
sobota 06. 04. 2019 09:00 
Ukliďme Strašice 2019
sobota 06. 04. 2019 09:00 
Dětská burza
neděle 07. 04. 2019 17:00 
Koncert ATAM Saxophone Quartet
sobota 20. 04. 2019 19:00 
Muzikál "Zbývá příběh náš"
kronika Strašické kroniky

Hlavní sponzoři

      paliva strasice skart2      
Paliva Strašice Plzeňský skart
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com