Měsíc před začátkem prázdnin prožilo muzeum velmi pestře. Předně proběhla již V. strašická muzejní noc, kdy od podvečerních hodin do půlnoci byla pro veřejnost otevřena obě strašická muzea. Naše i Muzeum historie dopravy. Program jsme Vám představili v minulém Barňáku, ale nyní dovolte pár slov k vlastnímu dění.
Předně jsme byli docela smutní z poměrně nízké návštěvnické účasti na programu. Sice si expozice muzea prošlo poměrně dost lidí, ale na jednotlivých akcích večera to tak slavné nebylo. Snad to bylo Bahny hned nazítří, snad se ve slunečném odpoledni lidem moc nechtělo… Pro nás ale vyvstala i otázka, zda se dosavadní schéma programu už nepřežilo. Příští rok proto představíme Muzejní noc novou, „ušitou podle zcela jiného střihu“. Jakého? Nechte se překvapit. Je ale namístě poděkovat všem, kteří se na letošní MN svou prací podíleli – a nebylo jich málo. Zvláštní poděkování pak patří hudebnímu tělesu Colegium musicum za předvedení dobové hudby z období kolem první světové války a také otci a synu Barnovým za bezchybné fungování stánku s občerstvením. Díky již velkoplošně známé akci Bahna jsme měli na ubytovně plno a část nocležníků tvořila i publikum výše uvedené muzejní noci. Jenom naše spolupráce s organizátory Bahen letos pořádně zaskřípala – a nikoliv naší vinou. Skoro máme pocit, že Bahna se stávají pustě komerční akcí, na které sebemenší podíl institucí našeho typu není vítán.
V ten samý den, co Bahna probíhala, jsme byli hosty na Řezbářském sympoziu ve Starém Plzenci. MAS Aktivios, o. s., zde křtila knížku Martina Langa „Barokní zámky – Příběhy a lidské osudy“. Kmotry byli místostarosta Starého Plzence Bc. V. Hajshajtl, manažerky MAS Aktivios Ing. H. Boucherová a Mgr. M. Hanzlíková a M. Fiala, kastelán zámku Nebílovy. Knížka bude k dostání asi koncem prázdnin a určitě ji budeme mít v naší nabídce. M. Lang pak měl ve St. Plzenci navečer v kostele Narození Panny Marie přednášku o poodhaleném tajemství podzemních prostor tohoto kostela.
14. června vedl Mgr. Tomáš Makaj výpravu Západočeské pobočky České astronomické společnosti. Putování po Brdech bylo zahájeno v našem strašickém muzeu. Členům výpravy byl nabídnut fundovaný výklad o raketovém výzkumu v Brdech do roku 1945 a celá řada dalších zajímavých informací z vojenské historie, kterou doplnil náš průvodce Ing. Václav Jiřička (historie palných zbraní - Zbrojovka Brno, Dělovka Plzeň). Výprava pokračovala do muzea autobusů. Poté jsme měli navštívit Atom muzeum, bohužel i přes naši objednávku bylo zavřeno (objednáno u Ing. Hroudy v dostatečném předstihu). Proto jsme zvolili náhradní řešení a musíme říci, že se vyplatilo a byli jsme s otevřenou náručí přijati v rožmitálském Podbrdském muzeu. Zkrátka a dobře to připomínalo obdobnou situaci jako u Bahen, nebylo s námi údajně počítáno. Doufejme tedy, že se spolupráce časem zlepší.
Někdy na počátku roku, když bylo chvíli po Vánocích, jsme přemýšleli, čím bychom mohli ozvláštnit tento svátek i čas Adventu ve Strašicích. Vánoční výzdoba je sice pěkná, ale chtělo by to něco specifického, našeho. Zrodil se nápad na vytvoření strašického Betlému, z něhož by se mohli těšit místní i cizí. Když jsme o tom hovořili před rokycanskou malířkou Jindřiškou Hánovou, která u nás měla již dvě autorské výstavy, řekla nám, že by se mohla o něco snad pokusit. V druhé půlce června nám pak přinesla hotový – a velmi půvabný návrh na pěti kartónech. Rádi bychom, aby se nyní Betlém povedlo „dotáhnout“ do konce. Měl by být takřka v životní velikosti na pěti lunetách umístěných na veřejném prostranství. V současnosti řešíme technické provedení a prověřujeme možnosti umístění. Bude to stát ještě dost práce a také nějakou tu korunu. Ale bylo by pěkné, kdyby se Betlém zaskvěl v plné kráse ve Strašicích již o letošním Adventu.
Nu, a co ti Gottwaldovi derviši? Řeč je o neblaze proslulých Lidových milicích. Díky přísně anonymnímu daru jsme získali prakticky úplnou bývalou Síň tradic této neblaze proslulé komunistické gardy. Je zde úplný vývoj stejnokrojů od konce 40. let po léta osmdesátá. K tomu řada materiálů listinných vč. tzv. názorné agitace, což je dobový eufemismus označující odpornou, zkreslenou dobovou propagandu, nemluvě o takřka úplných Sebraných spisech V. I. Uljanova zvaného Lenin. Někomu se takováto sbírka může opravdu nelíbit. Bohužel však k našim dějinám neodmyslitelně patří. Dnes, po více než dvaceti letech v demokracii, je to navíc, naštěstí, materiál již velmi vzácný. Ale hlavně děti by se měly z minulosti poučit a vědět, na co si mají v budoucnu dát dobrý pozor. Budeme proto usilovat o otevření další stálé muzejní expozice věnované právě této temné části našich dějin. A malá perlička na závěr: při přepravě neobvyklého sbírkového materiálu explodoval na voze chladič. Snad i Pánubohu bylo naše počínání nemilé a vyzval anděla Strážce k chvilkové nedbalosti…
Vážení čtenáři, ke konci se chýlí další školní rok. Přejme žákům, studentům, ale i učitelům, aby jejich zasloužené letní volno mělo co nejhezčí, slunečnou tvář. A doufejme, že se s nimi, ale pochopitelně i s Vámi zase potkáme u nás v muzeu.
RNDr. Martin Lang, Mgr. Tomáš Makaj