vlocka-ctverecTak se nám překulila první půlka prázdnin. Tedy nám ne, dětem. My na prázdniny čas určitě nemáme, vždyť jsme na vrcholu sezóny. Muzeum teď ovládli hlavně individuální turisté. Jen by mohlo chodit více výprav z dětských táborů, a že jich je v okolí dost a dost. Tady vidíme „marketingovou díru“, kterou se pokusíme pro příště zacelit.

Pomalu jsme odinstalovali výstavu „Smutné vzpomínání“ a nyní připravujeme novou, z pozůstalosti Jiřího Wintera – Neprakty, jež známého, bohužel již zesnulého kreslíře a humoristu představí z trochu jiné, nezvyklé stránky. Její vernisáž plánujeme na Posvícení. Na vernisáži výstavy bude přítomna paní Daniela Pavlátová, manželka Jiřího Wintera Neprakty. Výstavu kurátorsky připravil Mgr. Tomáš Makaj ve spolupráci s Duchovním centrem a galerií v Brance (Rokycany).

Zúčastnili jsme se otevření nové naučné stezky v Břasích o dolování černého uhlí a kamenečných břidlic v této obci a okolí. Trochu jsme k její realizaci přispěli konzultacemi i poskytnutým fotografickým materiálem. Škoda jen, že první veřejnou, komentovanou prohlídku osmikilometrové trasy pro pěší i cyklisty zhatila silná bouřka hned po slavnostním zahájení.

Muzeum prošlo další, a zřejmě i poslední kontrolou na místě od auditorů poskytovatele dotace ROP-NUTS Jihozápad. Příští rok nás vlastně čeká už jen konečná monitorovací zpráva. Potěšitelné je, že kontroloři od nás odjížděli spokojeni. Zaměřili se tentokrát nejen na „papírování“, ale prošli si celé muzeum. Vše, co bylo součástí projektu, bylo v pořádku a ostatní – náplň stálých expozic, výstava atd., bylo jen onou pověstnou třešničkou na dortu.

dul leopoldine mirosovRadost jsme měli z pozvání Mysliveckého sdružení v Jablečnu, abychom jim na jejich setkání znovu odpřednášeli příběh Anděla z Matčiny hory u Zbiroha. Pro tuto přednáška už to bude znamenat dokonce čtvrtou reprízu. A to přímo takříkajíc na hřišti domácích, dobře znalých svého okolí. Chystáme se rovněž do skanzenu ve Vysokém Chlumci, kde 16. srpna proběhne v rámci Dne řemesel i křest letošního ročníku sborníku  Podbrdsko, kde máme již tradičně svůj příspěvek. Tentokrát pod názvem „Krajina Mirošovska před zahájením uhelné těžby“, která seznamuje se závěry našich nových výzkumů v této oblasti. Sborník poté bude k dostání v našem Infocentru v pokladně muzea. Připravili jsme i přihlášku na letošní ročník veletrhu cestovního ruchu ITEP 2015 v Plzni. Opět zde budeme prezentovat nejen náš areál, ale krásy a zajímavosti celé obce Strašice.

nevren-filmV poslední fázi, autorském dozoru, se ocitla i naše spolupráce s obcí Nevřeň na okrese Plzeň – sever, kde se v půli srpna otevře zcela nové kulturní zařízení Centrum Caolinum. Zpracovali jsme libreto pro jeho expozici a ve spolupráci s grafikem a filmařem Richardem Rotterem a se speleology Brdského muzejního spolku natočili i film o bílém, kaolinovém podzemí v místě (pracovní verzi filmu jste měli možnost shlédnout v rámci naší letošní Muzejní noci). Zajímavý hudební doprovod vytvořil pan Miloslav Orcígr. V současnosti se naše práce soustředí na závěrečné korektury elektronických panelů expozice a na pár záběrů hotového Centra v závěru filmu.

V časopisu Vítaný host, který je ještě stále k dostání v naší pokladně, vyšly dva články M. Langa. Prvý věnovaný výše zmíněné Nevřeni, druhý s tématikou židovských památek v Radnicích. T. Makaj odpovídal na celou řadu dotazů týkajících se matrik a jejich elektronických podob, dále poskytl podklady o F. Pickovi. Ve spolupráci s místní knihovnou, Brdskou edicí o.s. a nakladatelstvím Pod Starou Hutí připravil publikaci o strašických památkách, která by měla být pokřtěna o posvícení.

Počátkem července odvysílal Český rozhlas Plzeň (redaktor Dominik Mačas) besedu z našeho muzea věnovanou Karlu Vokáčovi, významné kulturní a pedagogické osobnosti působící za první republiky ve Strašicích a tragicky zavražděné za německé okupace. Až nás překvapila řada přímých reakcí posluchačů ihned po odvysílání relace. Jak formou sms, tak přímých telefonních hovorů. A všechny byly opravdu velmi kladné, ač se vesměs jednalo o lidi nežijící ve Strašicích, ale spíš ve vzdálenějších místech Plzeňského kraje. Je vidět, že Vokáčův odkaz stále žije, stále je pro mnoho lidí živou vzpomínkou a rozhodně není básníkem, spisovatelem a editorem zapomenutým. Věřte, že z toho máme opravdu radost!

Vážení čtenáři, milí přátelé, závěrem tohoto letního příspěvku nám dovolte popřát Vám krásné dovolené i hezké prožití letošního strašického posvícení. A přijďte za námi do muzea! Okurková sezóna se nás rozhodně netýká…

RNDr. Martin Lang, Mgr. Tomáš Makaj

fbook
youtube
icentrum
srpen 2019
Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
kronika Strašické kroniky

Hlavní sponzoři

      paliva strasice skart2      
Paliva Strašice Plzeňský skart
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com