
Většinu muzejně-výstavních prací v Břežanech provádí Muzeum severního Plzeňska v Mariánské Týnici pod vedením Mgr. Jiřího Fáka, který je autorem celkového libreta expozice.
Součástí expozice bude i připomínka zdejší hornické tradice. V 19. století tu v lokalitě, kde se dodnes říká „Na rudárně“ těžila železná ruda, kterou odtud po vyprání v potoce vozili do hutí knížat Metternichů v Plasích. Bohužel, do dnešních dnů se zachovaly pouze důlní odvaly, dnes již porostlé lesní vegetací. I údaje o těžbě jsou velmi sporé. Přesto víme, že ze zdejších hornin neoproterozoika, břidlic a hlavně tufů se braly limonity, tzv. hnědele. Ty se vyskytovaly v polohách poměrně blízkých povrchu, kde zoxidovaly z původních pyritických rud a vytvořily tak útvar starci nazývaný „železný klobouk“ čili gosan.
Na počátku 20. století pak malý břežanský revír byl znovu zkušebně profárán, avšak bez objevu bilančního ložiska.
Hornickou tradici tak připomene alespoň diorama štoly železorudného dolu. Provedlo je naše muzeum. Autorem libreta a scénáře je Martin Lang, grafické zpracování je dílem Richarda Rottera. Diorama je doplněné dvěma nevelkými informačními panely a figurinou horníka v dobové uniformě. Ta byla zhotovena podle originálu uniformy šternberského hraběcího těžařstva z Radnic krejčovou historických kostýmů Kateřinou Bejčkovou.
Na obrázcích si můžete prohlédnout diorama ve stádiu rozpracovanosti. Dokončeno bude v polovině června, celá expozice se má otevřít 4. července letošního roku, o čemž vás budeme včas informovat.