brezany-obr-1V krásném kontribučním špejchárku v Břežanech u Rakovníka (bývalé „plzeňské“ Kralovicko) je v posledních dnech rušno. Obec zde buduje stálou expozici ze svých místních, velmi zajímavých dějin. Výrazně do ní zasáhli tzv. Hedčané, kteří sem kdysi dávno přišli coby polští zajatci knížete Břetislava z dobytého hradu Hedeč (1039). Jednalo se o slavnou výpravu do Polska s cílem přivézt do Čech ostatky sv. Vojtěcha z chrámu v Hnězdně, což se Břetislavovi také plně zdařilo.

Většinu muzejně-výstavních prací v Břežanech provádí Muzeum severního Plzeňska v Mariánské Týnici pod vedením Mgr. Jiřího Fáka, který je autorem celkového libreta expozice.

brezany-obr-2Součástí expozice bude i připomínka zdejší hornické tradice. V 19. století tu v lokalitě, kde se dodnes říká „Na rudárně“ těžila železná ruda, kterou odtud po vyprání v potoce vozili do hutí knížat Metternichů v Plasích. Bohužel, do dnešních dnů se zachovaly pouze důlní odvaly, dnes již porostlé lesní vegetací. I údaje o těžbě jsou velmi sporé. Přesto víme, že ze zdejších hornin neoproterozoika, břidlic a hlavně tufů se braly limonity, tzv. hnědele. Ty se vyskytovaly v polohách poměrně blízkých povrchu, kde zoxidovaly z původních pyritických rud a vytvořily tak útvar starci nazývaný „železný klobouk“ čili gosan.

Na počátku 20. století pak malý břežanský revír byl znovu zkušebně profárán, avšak bez objevu bilančního ložiska.

brezany-obr-3Hornickou tradici tak připomene alespoň diorama štoly železorudného dolu. Provedlo je naše muzeum. Autorem libreta a scénáře je Martin Lang, grafické zpracování je dílem Richarda Rottera. Diorama je doplněné dvěma nevelkými informačními panely a figurinou horníka v dobové uniformě. Ta byla zhotovena podle originálu uniformy šternberského hraběcího těžařstva z Radnic krejčovou historických kostýmů Kateřinou Bejčkovou.

Na obrázcích si můžete prohlédnout diorama ve stádiu rozpracovanosti. Dokončeno bude v polovině června, celá expozice se má otevřít 4. července letošního roku, o čemž vás budeme včas informovat.