Novinky - aktuality z Muzea Středních Brd

CHKO Brdy je na světě

carovenikJe to tu!!! Nepopiratelně, neopominutelně, nepřejícím navzdory. Ustavení CHKO Brdy bylo přijato vládou České republiky. Pondělí 12. října 2015 bude už navždy památným dnem pro celé Střední a Jihozápadní Brdy. Vláda České republiky se totiž v tento den usnesla na vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Brdy od 1. 1. 2016. Do CHKO se podařilo oproti původnímu plánu nakonec zařadit i území s Petráškovou horou u Vacíkova.

Vážení spoluobyvatelé, přátelé a obdivovatelé naší Brdské vrchoviny!

Úspěšně byla završena dlouhá pouť, na kterou jsme ve Strašicích vyrazili v roce 2011 formulováním základních návrhů a požadavků ochrany brdské přírody i „staronového“ administrativního členění Středních Brd po ukončení funkce převážné části našich vnitrozemských „hor“ jako Vojenského újezdu Brdy. Cesta to nebyla jednoduchá. Naopak, byla obtížná, chvílemi přímo trnitá, plná prachu a bláta. Dobrá věc se však nakonec podařila.

Chovejme se nyní k nové funkci Brd vděčně a zodpovědně. Važme si jí.  Jenom čas ukáže, zda dobré předsevzetí vydrží a nebude poškozeno či nadobro zničeno neuváženými rozhodnutími ve prospěch těch, kterým je solí v očích.

Dovolte mi, abych poděkoval všem, kteří od počátku stáli za myšlenkou ochrany brdské přírody, anebo se v průběhu projednávání ustanovení nové CHKO k ní přiklonili. Bylo jich mnoho a nemá cenu je zde všechny vypočítávat. Chtěl bych ale i poděkovat všem oponentům;  díky nim a jejich námitkám se podařilo mnohá opatření zdokonalit, nebo k nim v dobrém přihlédnout. Ne vždy se totiž jednalo o připomínky liché, ochraně přírody nepřející.

Dovolte mi rovněž, abych zde pozvedl alespoň imaginární pohár CHKO na zdraví a s přáním dlouhého, nerušeného života!

Martin Lang
Muzeum Středních Brd, Strašice