carovenikJe to tu!!! Nepopiratelně, neopominutelně, nepřejícím navzdory. Ustavení CHKO Brdy bylo přijato vládou České republiky. Pondělí 12. října 2015 bude už navždy památným dnem pro celé Střední a Jihozápadní Brdy. Vláda České republiky se totiž v tento den usnesla na vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Brdy od 1. 1. 2016. Do CHKO se podařilo oproti původnímu plánu nakonec zařadit i území s Petráškovou horou u Vacíkova.

Vážení spoluobyvatelé, přátelé a obdivovatelé naší Brdské vrchoviny!

Úspěšně byla završena dlouhá pouť, na kterou jsme ve Strašicích vyrazili v roce 2011 formulováním základních návrhů a požadavků ochrany brdské přírody i „staronového“ administrativního členění Středních Brd po ukončení funkce převážné části našich vnitrozemských „hor“ jako Vojenského újezdu Brdy. Cesta to nebyla jednoduchá. Naopak, byla obtížná, chvílemi přímo trnitá, plná prachu a bláta. Dobrá věc se však nakonec podařila.

Chovejme se nyní k nové funkci Brd vděčně a zodpovědně. Važme si jí.  Jenom čas ukáže, zda dobré předsevzetí vydrží a nebude poškozeno či nadobro zničeno neuváženými rozhodnutími ve prospěch těch, kterým je solí v očích.

Dovolte mi, abych poděkoval všem, kteří od počátku stáli za myšlenkou ochrany brdské přírody, anebo se v průběhu projednávání ustanovení nové CHKO k ní přiklonili. Bylo jich mnoho a nemá cenu je zde všechny vypočítávat. Chtěl bych ale i poděkovat všem oponentům;  díky nim a jejich námitkám se podařilo mnohá opatření zdokonalit, nebo k nim v dobrém přihlédnout. Ne vždy se totiž jednalo o připomínky liché, ochraně přírody nepřející.

Dovolte mi rovněž, abych zde pozvedl alespoň imaginární pohár CHKO na zdraví a s přáním dlouhého, nerušeného života!

Martin Lang
Muzeum Středních Brd, Strašice
icentrum
fbook
youtube
březen 2021
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
kalendarStrašický kalendář
kronika Strašické kroniky a matriky

Hlavní sponzoři

      paliva strasice skart2      
Paliva Strašice Plzeňský skart
JSN Epic is designed by JoomlaShine.com