Symbolickou pásku opravené dávné šachty spolu přestřihli přednosta Újezdního úřadu Brdy pplk. Ing. Petr Šorm a ekolog Vojenského újezdu Brdy p. Karel Urban. Program obstarala přednáška o geologii a báňské historii revíru Jedové hory Martina Langa z Muzea Středních Brd, seznámení s funkcí zdejšího lesa (Vojenské lesy a statky) a představení projektových a stavebních rekonstrukčních prací (K. Urban, VÚB). K vidění byla kopie historické důlní mapy a fotografie z dopovodné muzejní dokumentace a prezentace vzorků minerálů železorudního ložiska i systému žil ze sbírky Muzea Středních Brd.
První záznam o těžbě na Jedové hoře pochází již z r. 1463. Těžily se železné rudy a rtuťová ruda – rumělka. Hora proslula i výskytem mnoha zajímavých nerostů žil prorážejících sedimetární ložisko rud, z nichž nejznámější je vzácná modrá forma barytu. Existují důvodné předpoklady, že amalgám vyrobený ze rtuti zdejší rumělky používali i penězokazové v podzemní dílně v známých Koněpruských jeskyních, k falšování stříbrných mincí v době Jiřího z Poděbrad. Hlavní jáma čili Brabora či také Trejbšachta původně dosahovala hloubky přes 70 m a dnes je asi do poloviny zpětně zasypaná. Kromě středověkých hornických prací projevujících se polem starých pinek se ke konci těžby v polovině 19. století pracovalo na třech hlubinných patrech.
Zajímavé akce se zúčastnilo cca 70 návštěvníků včetně starosty městyse Komárova Antonína Merhauta a zástupců vedení okolních obcí. Poděkování patří nejen organizátorům, ale hlavně investorovi akce, armádě, konkrétně Vojenskému újezdu Brdy, který ukončí 31. 12. 2015 svoji činnost. A také svaté Barboře, která pro svou neobvyklou poctu zajistila nádherné podzimní počasí s výzdobou celé palety barev, jež Střední Brdy umí v tuhle roční dobu nabídnout.
Zdař Bůh!