001Slunné sobotní počasí 24. října dalo najevo, že svatá Barbora je stále mocnou přímluvkyní všech, kteří nezapomínají na slavnou hornickou tradici Středních Brd. O druhé hodině odpolední proběhla na temeni Jedové hory tyčící se nad Neřežínem u Komárova malá slavnost. Týkala se předání nově upraveného zhlaví jámy Barbora i opraveného portálu dochované staré štoly. Slavnost, na níž byla uctěna i památka starých horníků v čele s těmi, jimž Jedová hora vzala život, proběhla v režii spolku Přátel Komárova.

002Symbolickou pásku opravené dávné šachty spolu přestřihli přednosta Újezdního úřadu Brdy pplk. Ing. Petr Šorm a ekolog Vojenského újezdu Brdy p. Karel Urban. Program obstarala přednáška o geologii a báňské historii revíru Jedové hory Martina Langa z Muzea Středních Brd, seznámení s funkcí zdejšího lesa (Vojenské lesy a statky) a představení projektových a stavebních rekonstrukčních prací (K. Urban, VÚB). K vidění byla kopie historické důlní mapy a fotografie z dopovodné muzejní dokumentace a prezentace vzorků minerálů železorudního ložiska i systému žil ze sbírky Muzea Středních Brd.

003První záznam o těžbě na Jedové hoře pochází již z r. 1463. Těžily se železné rudy a rtuťová ruda – rumělka. Hora proslula i výskytem mnoha zajímavých nerostů žil prorážejících sedimetární ložisko rud, z nichž nejznámější je vzácná modrá forma barytu. Existují důvodné předpoklady, že amalgám vyrobený ze rtuti zdejší rumělky používali i penězokazové v podzemní dílně v známých Koněpruských jeskyních, k falšování stříbrných mincí v době Jiřího z Poděbrad. 004Hlavní jáma čili Brabora či také Trejbšachta původně dosahovala hloubky přes 70 m a dnes je asi do poloviny zpětně zasypaná. Kromě  středověkých hornických prací projevujících se polem starých pinek se ke konci těžby v polovině 19. století pracovalo na třech hlubinných patrech. 

005Zajímavé akce se zúčastnilo cca 70 návštěvníků včetně starosty městyse Komárova Antonína Merhauta a zástupců vedení okolních obcí. Poděkování patří nejen organizátorům, ale hlavně investorovi akce, armádě, konkrétně Vojenskému újezdu Brdy, který ukončí 31. 12. 2015 svoji činnost. A také svaté Barboře, která pro svou neobvyklou poctu zajistila nádherné podzimní počasí s výzdobou celé palety barev, jež Střední Brdy umí v tuhle roční dobu nabídnout.   

Zdař Bůh!

fbook
youtube
icentrum
červen 2019
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
kronika Strašické kroniky

Hlavní sponzoři

      paliva strasice skart2      
Paliva Strašice Plzeňský skart
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com