exkurze za zelezem z moreMuzeum Středních Brd o sobě dalo nedávno vědět i mimo zdi instituce. Do éteru letělo prostřednictvím Českého rozhlasu Plzeň povídání o zajímavých lokalitách v okolí Mirošova na Rokycansku v pořadu redaktora Ing. Pavla Hally „Česko – země neznámá“. Řeč byla hlavně o lese Zlamnoze a Klouzavém vrchu mezi Mirošovem a Příkosicemi. Můžete si poslechnout i prohlédnout na stránkách pořadu.

Druhým rozhlasovým pořadem, do něhož jsme přispěli se svou trochou do mlýna, byl „Náš host“ 17. března před polednem. S redaktorem Stanislavem Juríkem besedoval vedoucí CHKO Brdy Mgr. Bohumil Fišer a vedoucí Muzea Středních Brd RNDr. Martin Lang. Řeč byla – jak jinak – o Brdech a nové chráněné krajinné oblasti. Besedu si můžete pustit v přehrávači Českého rozhlasu Plzeň.

V sobotu 19. března se veřejnost mohla zúčastnit akce pořádané Okrašlovacím spolkem Dýšina. Jednalo se o vlastivědnou exkurzi v Klabavě a Ejpovicích „Za železem z moře“. Na 80 účastníků si prošlo několikakilometrovou trasu se zastávkami u Starého zámku nad obcí Klabavou, na nivě řeky Klabavy, u staré důlní štoly Kristiánie, železárny v Klabavě a na východním břehu zatopeného lomu v Ejpovicích. Výklad o historii a geologických poměrech na slavném ložisku železných rud podal RNDr. Martin Lang. Snad v druhém pololetí bychom se mohli dočkat pokračování na někdejších ejpovických dolech a hrudkovně.