Ačkoliv je muzeum ve Strašicích dosud v plenkách a lidé, kteří v něm pracují či mu pomáhají, mají hlavně starosti se zdárným průběhem přestavby muzejních budov a rozsáhlou administrativou s tím související, nezanedbává rozvoj svého sbírkového fondu. V něm se shromažďuje řada předmětů a jejich souborů hlavně díky ochotě jednotlivých dárců, ale i na základě odkupu od majitelů či na různých aukcích.

V měsíci březnu se rozšířily sbírky ve fondu geologickém. Předně je to série více než dvaceti kusů řezaných a leštěných různých variet železitých křemenů, brdských achátů a jaspisů. Muzeum ji získalo darem, zrovna tak jako sbírku minerálů zahrnující světová i česká naleziště. Zajímavé jsou i paleontologické nálezy z okolí Brd a některých světových lokalit druhohor a třetihor. Velmi pěknou sbírku minerálů muzeum levně (za částku kryjící pouze dopravní náklady) zakoupilo z dnes již opuštěného lomu v Těškově, který donedávna poskytoval to nejpěknější z minerálů v srdci Barrandienu.

K růstu fondů došlo i v oblasti společenskovědní.  Muzeum darem získalo staré militárie (vojenské dřevěné kufry užívané slavnými Pětatřicítníky, muniční bedýnku na granáty, vojenské jídelní soupravy z 1. republiky, důstojnický plášť z 50. let) a řadu předmětů ze zemědělského hospodářství a vybavení domácností z období Rakouska - Uherska, první republiky i 50. let 20. století. Zajímavá je i nevelká série jízdích kol, zahrnující pánský sportovní bicykl zn. TRIPOL či dámské jízdní kolo STADION a jedno z prvních slavných kol zn. FAVORIT. Velmi pěkný je dar staré kuchyně z 20. let 20. století.

Na odvoz náklaďákem čeká krásný dar v podobě starého selského nábytku (moučnice, truhla na obilí, almary, písařský mlýnský stůl) a staré zemědělské techniky (šrotovník, řezačka, převozný elektromotor pro pohon mlátiček a fukarů, obracečka sena, převozná ruční pumpa, staré celodřevěné kolečko aj.). Rovněž odvoz, tentokrát stěhovacím vozem, očekává u původního majitele za symbolickou cenu k prodeji dohodnutý skvěle udržovaný nepoškozený komplet rokycanského měšťanského salónu z r. 1910 ve stylu doznívajícího kubismu a počátků art-deca. V jednání je nákup části stylového kancelářského nábytku z 30. let minulého století.

K zajímavým drobným darům patří plnicí pero zn. DYNAMON s originální ozdobnou etuí a záručním listem z r. 1931, petrolejové lampy z 2. poloviny 19. soletí či hezká série ručně kovaných hřebů z dílen brdských cvočkařů.

Akviziční práce nového muzea tedy začaly úspěšně. Rozhlédněte se i vy po půdách a hospodářských stavení svých nemovitostí. Třebas je tam něco, co byste možná i vyhodili - a zdánlivě nepotřebný „starý krám" může mít společesnko-historickou cenu. Pracovníci muzea se k vám rádi přijedou podívat a nepotřebné věci vhodné k zařazení do sbírek sami odvezou.
icentrum
fbook
youtube
březen 2021
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
kalendarStrašický kalendář
kronika Strašické kroniky a matriky

Hlavní sponzoři

      paliva strasice skart2      
Paliva Strašice Plzeňský skart
JSN Epic is designed by JoomlaShine.com