proslovO sobotním dopoledni 26. 9. 2009, přesně v 10 hodin otevřelo nové Muzeum Středních Brd ve Strašicích své prostory poprvé veřejnosti.

Provoz muzea zahájil krátkým proslovem starosta Strašic Jiří Hahner. Vyzdvihl přínos muzea pro zviditelnění obce a rozvoj turistického ruchu nejen v ní, ale i v okolí, ačkoliv zatím se jedná pouze o první etapu rozměrnějšího projektu Areálu zážitkové a poznávací turistiky Střední Podbrdsko, Strašice. Obec chce celý komplex zahrnující kromě současných expozic umístěných v bývalé velitelské vile kasáren také turistickou ubytovnu, další část expozice i odborné pracovny a depozitáře v sousední dřevěné vojenské budově bývalých letních kasáren, otevřít na jaře příštího roku.  Práce výrazně dotované z Regionálního operačního programu přinesou navíc i venkovní expozici vojenské a zemědělské techniky, brdské arboretum a geopark.

Následně se slova ujal kurátor muzejních sbírek Martin Lang a vedoucí odboru kultury Tomáš Makaj. Představili přítomným nejenom nové stálé expozice umístěné na dvou podlažích a zahrnující brdskou přírodu, tradici těžby nerostných surovin, archeologii a starší historii regionu, rekonstrukci vojenské velitelské pracovny i se zázemím, vojenský vývoj oblasti v  l. 1939 - 1945 a místopis spolu s moderními dějinami, ale i příležitostnou výstavu prací malíře Josefa Hodka, která potrvá do konce roku. Zdůraznili, že nová instituce pracující jako organizační složka obce bude plnohodnotným muzeem s vlastním výzkumným a edičním programem, nikoliv pouhou „mrtvou expozicí".

Místopisná expoziceZájem veřejnosti o novou instituci byl nebývalý. Vernisáž první části stálé expozice navštívilo celkem 1062 lidí. Drtivá většina byla určitě spokojená, negativní kritika nikde nezazněla. Spokojenost dokládá i řada nadšených zápisů v Návštěvní knize. Muzeum má otevřeno od úterý do neděle od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. Kromě vlastní prohlídky nabízí na vyžádání i průvodcovskou službu. Zavíracím dnem je pondělí, zavřeno zůstává i během některých státních svátků.

Malou fotogalerii ze slavnostního zahájení provozu první části expozic si můžete prohlédnout ZDE
fbook
youtube
icentrum
červen 2019
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
kronika Strašické kroniky

Hlavní sponzoři

      paliva strasice skart2      
Paliva Strašice Plzeňský skart
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com