proslovO sobotním dopoledni 26. 9. 2009, přesně v 10 hodin otevřelo nové Muzeum Středních Brd ve Strašicích své prostory poprvé veřejnosti.

Provoz muzea zahájil krátkým proslovem starosta Strašic Jiří Hahner. Vyzdvihl přínos muzea pro zviditelnění obce a rozvoj turistického ruchu nejen v ní, ale i v okolí, ačkoliv zatím se jedná pouze o první etapu rozměrnějšího projektu Areálu zážitkové a poznávací turistiky Střední Podbrdsko, Strašice. Obec chce celý komplex zahrnující kromě současných expozic umístěných v bývalé velitelské vile kasáren také turistickou ubytovnu, další část expozice i odborné pracovny a depozitáře v sousední dřevěné vojenské budově bývalých letních kasáren, otevřít na jaře příštího roku.  Práce výrazně dotované z Regionálního operačního programu přinesou navíc i venkovní expozici vojenské a zemědělské techniky, brdské arboretum a geopark.

Následně se slova ujal kurátor muzejních sbírek Martin Lang a vedoucí odboru kultury Tomáš Makaj. Představili přítomným nejenom nové stálé expozice umístěné na dvou podlažích a zahrnující brdskou přírodu, tradici těžby nerostných surovin, archeologii a starší historii regionu, rekonstrukci vojenské velitelské pracovny i se zázemím, vojenský vývoj oblasti v  l. 1939 - 1945 a místopis spolu s moderními dějinami, ale i příležitostnou výstavu prací malíře Josefa Hodka, která potrvá do konce roku. Zdůraznili, že nová instituce pracující jako organizační složka obce bude plnohodnotným muzeem s vlastním výzkumným a edičním programem, nikoliv pouhou „mrtvou expozicí".

Místopisná expoziceZájem veřejnosti o novou instituci byl nebývalý. Vernisáž první části stálé expozice navštívilo celkem 1062 lidí. Drtivá většina byla určitě spokojená, negativní kritika nikde nezazněla. Spokojenost dokládá i řada nadšených zápisů v Návštěvní knize. Muzeum má otevřeno od úterý do neděle od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. Kromě vlastní prohlídky nabízí na vyžádání i průvodcovskou službu. Zavíracím dnem je pondělí, zavřeno zůstává i během některých státních svátků.

Malou fotogalerii ze slavnostního zahájení provozu první části expozic si můžete prohlédnout ZDE