Expozice „U nás“ evokuje život v domácnostech brdského a podbrdského venkova. Je rozdělena na dvě dílčí témata, z nichž prvé je všeobecné, zahrnující široký, nevymezený okruh brdského venkova. Druhé je pak zaměřeno úžeji a má podtitulek „Velké prádlo našich babiček a prababiček".

unas2V prvé části se nalézá kout s drobným hospodářským nářadím. Vsazeny do loubkové nůše jsou zde opřeny cepy k výmlatu obilí s různými typy úvazů, kosiště s „paboukem“ (proutěná konstrukce pomáhající ke shrnutí trávy či obilí – pro ně bývala doplněná plachetkou), stolice k naklepávání kos a srpů, tzv. koník či honzík a další nářadí. Poněkud chmurnou připomínkou posledních věcí člověka jsou tzv. umrlčí židle. Užívaly se ve Strašicích k podkládání prkna s nebožtíkem při domácím výstavu těla, tedy vlastně jako katafalk, a byly „putovní“. Střeží je funebrák, stříbrem vyšívané sako pohřebního zřízence z konce 19. století ze Šťáhlavic. Za zmínku rozhodně stojí i nádherně restaurovaná řezbovaná selská lavice. Vitrína v expozici obsahuje kromě historických formiček a forem vánočního a velikonočního pečení i drobné předměty denní potřeby. Zajímavý je malý ruční šicí stroj a ostřič žiletek z poloviny 20. století, tzv. „kombajn na žiletky“.

unas1Dílčí téma velkého prádla uvádí typické dřevěné necky s nejrůznějšími typy pracích valch a dřevěným tloukem na prádlo. Nechybí zde ani putna k nošení vody. Modernější praní připomíná elektrická třífázová pračka, vyráběná v 50. letech 20. století ve strašické slévárně v rámci doplňkového výrobního programu. Z týchž dob pochází i další elektrická, kombinovaná pračka se ždímačkou 3x380 V, značky SKRAT, typ P-8. Vyráběla se v Zábřehu na Moravě a bývala užívána v domovních či družstevních prádelnách. Ta naše pochází z Plzně. Proti „prádelnímu koutu“ je položena šatní truhla čili truhla „veškosná“ a starý vojenský kufr pamatující Rakousko – Uhersko. Stejný mívali ve výbavě slavní plzeňští Pětatřicátníci.

Volný čas připomíná vyšívaný prapor jedné Dělnických tělovýchovných jednot ve Strašicích (bývávaly tu totiž dvě). Volný čas, ale i lidovou dopravu reprezentuje pánské jízdní kolo se sportovními řídítky zn. TRIPOL. Vyrábělo se v Rokycanech a je vlastně předchůdcem slavného poválečného kola zn. Favorit. Dětské hry evokuje krásné dřevěné autíčko, fantastický „sporťák“ ze 40. let 20. století.

Zvláštností je zarámovaný a zasklený barvotisk Jana Sladkého Koziny s věnováním od žáků z Tění panu učiteli (údajně básníku a spisovateli Karlu Vokáčovi).

RNDr. Martin Lang

 

Hlavní sponzoři

      paliva strasice skart2      
Paliva Strašice Plzeňský skart
JSN Epic is designed by JoomlaShine.com